Semtin Haydarpaşa Çayırı tarafının tren yoluna bitişik köşesi… Haydarpaşa Çayırı Caddesi (Orgeneral Şahap Gürler Caddesi) o yıllarda evlerin önünden devam ediyormuş. Tren yolunun üzerinden hemzemin geçit ile geçerek Ayrılık Çeşmesi Sokağı’na bağlanıyormuş. Oradan da Eyüp Aksoy Caddesiyle İbrahimağa ve Karacaaahmet’e, Sarayardı Caddesiyle Acıbadem’e, Taşköprü Caddesiyle Bağdat Caddesi’ne bağlanılıyormuş. Yani henüz Haydarpaşa Çayırı Caddesi tren yolunun altından geçmiyormuş.

Bu bilgilerden anlaşıldığına göre tren yolu döşenmeden önce Ayrılık Çeşmesi Sokağı semtteki sokaklarla birlikteymiş. Tren yolu buradaki adaları bölmüş.

Alttaki planda Haydarpaşa Çayırı Caddesi’nin evlerin önünden 30 metre kadar Üsküdar tarafına alınmasının düşünüldüğü belli olmaktadır… Yol, tren yolunun altından geçirilecektir.

1906 Tarihli Haritada En Üstte Rayların Altından Geçecek Olan Yeni Yol, Altında Hemzemin Geçitli Eski Yol, Kırmızı Çizgiyle Evin Kesilen Yarısı, Mavi Çizgiyle Sokakların Orijinal Hali

1934 yılında Kadıköy-Üsküdar tramvay hattı Yeldeğirmeni’nin içindeki Karakolhane Caddesi’nden geçirilmiş. Raylar, İbrahimağa tarafına tren yolunun altından geçmiş. Oradan da diğer semtlere bağlanılmış.

Diğer yandan bu cadde üzerindeki evlerin tren yoluna bitişik olanına değinmek istiyorum. Üstteki haritada göründüğü gibi Yazansoy ailesinin evinin bitişiğindeki ev…

Yukarıdaki planı dikkatli incelersek, tren yolunun evi kestiğini görebiliriz. Üstten bakıldığında ev yamuk hale gelmiştir. Ayrıca belli ki tren yolu tarafındaki bahçesi de ortadan kalkmıştır.

                                   Evin Tren Yoluna Bakan Cephesi

Günümüzde sonradan yapılmış görüntüsü veren ev aslında semtin en eski evlerindendir. Goad Haritasına işlendiğine göre 1906 öncesinde yapılmıştır.. Ayrıca fotoğraftaki görüntüye bakılırsa sanki 1 katı yok edilmiştir.

Ev ne zaman, kimler tarafından yapılmış? Hiçbir bilgi edinemedim.

Bizim semtimiz böyledir işte. Haritaya, fotoğrafa bakıp ta dikkatli incelediğinizde yepyeni bilgilerin ortaya çıktığını görürsünüz.

ARİF ATILGAN www.arifatilgan.com HAZİRAN 2022