Kız Kulesi Adası: 1.256m2 yüzölçümlü bir kayalıktır. M.Ö. 341’de mezar, M.Ö. 411’de Kale, M.S. 1100’de kule ve daha sonraki yıllarda gümrük, depo, karantina hastane, radar, fener gibi çok çeşitli fonksiyonlarla kullanılmış.

                                       Kız Kulesi Adası ve Kız Kulesi

2000 yılında restore edildi ve restoran olarak kullanılmaya başladı. Ancak o yıllarda yapılan restorasyon çok eleştiri almıştı. Alanı 2000m2 olmuştur.

                                              Kız Kulesi 2000’lerde

2022 yılındayız. Yapı tekrar restorasyona alındı. Bu arada binanın çevresinin kapatılması hoş olmadı. Topluma mal olmuş bir yapıda yapılan işlemler saydam olmalı. Umarım sonuç olumlu olur.

                                       2002 Yılında Üzeri kapatılıp Restorasyon Yapılıyor.

Kız Kulesi 2000 yılındaki restorasyondan sonra halka açıldı. Hiç gitmedim. Bazı yapıları karşıdan seyredip hayalini kurmak isterim. İçine girince hayallerim yok olur. Hatta hayal kırıklığına uğrarım. Yıllarca hayranlıkla izlediğim Beyazıt ve Galata Kulelerine çıktığımda bendeki sihirlerini kaybetmişlerdi. Hele küçüklüğümde masal gibi dinlediğim üç çıkışlı Selimiye Camii’nin minaresi…

Kız Kulesi’ne insanların gidip gelmesi beni rahatsız etmiştir. Küçüklüğümden beri onu hep karşıdan seyrettim. Ya karadan ya vapurdan…

Başkalarına karışmam. Tuhaflık bendedir herhalde…

ARİF ATILGAN www.arifatilgan.com  https://arifatilgan.wixsite.com/arifatilgan

EYLÜL 2022