Has Eski Yeldeğirmenli bir büyüğümüzü Yalçın Gülhan’ı kaybettiğimizi öğrendim..

 

Şimdiki Ortaç Sokağın bulunduğu alan eskiden top oynadığımız boş arsaydı. Üst bölümündeki küçüğüne Küçük, alt bölümündeki büyüğüne Büyük Hazine Arsası derdik. Yalçın Ağbiyi Büyük Hazine Arsasında top oynarken tanımıştım. Benden büyüktü. Arada beni de aralarına alırlardı. Akranları Ona Poz Yalçın derlerdi. Yani artist olacağı o yıllardan belliydi. Yakışıklıydı. İyi de top oynardı.

 

Sonraki yıllarda akranım olan kardeşi Metinle arkadaş oldum. Devekuşu Kabare yeni kurulmuştu. Metin oraya davet eder, Ben de üniversite yıllarımda Ona takılırdım. Tiyatronun esas kadrosu Ahmet-Metin-Zeki üçlüsüydü. Zaman zaman Oya Alasya, Kemal Sunal, Yalçın Gülhan gibi diğer sanatçılar da rol alırlardı. Oradan sinemaya geçmişti.

 

O yıllarda önemli jönler vardı. Bu Onun şanssızlığıydı. Ancak 2.jön veya jön arkası oynayacak yakışıklı oyuncu yoktu. Bu da Onun şansıydı. Yalçın Ağbi bu açığı kapattı. Sonraları jön de oynadı. Oyunculuk yıllarında Uzunhafız Sokağında otururlardı.

 

1980’li yıllarda şarkıcılık ta yapmıştı. Kardeşi rahmetli Metin Gülhan anlatmıştı. Sanırım Adana’da şarkı söylediği mekana yine Eski Yeldeğirmenli M. Ali Yılmaz gelmiş. Trabzonspor Başkanı, Spor Bakanı, İşadamı.. Yalçın Gülhan Onun Yeldeğirmenli M.Ali olduğunu bilmiyormuş. M. Ali Yılmaz program sonrası kulise gelmiş. Tedirginlik yaşayan Yalçın Ağbiye ‘Yahu Yalçın Yeldeğirmenli Karpuzcu M.Ali’ deyince sarılmışlar. M. Ali Yılmaz’ın babası mahallede bakkaldı. Yazları karpuz satarlarmış.

 

Yıllar önce ailenin en küçüğü Metin bizi terk etti. Şimdi ortanca kardeş Yalçın Ağbi. Yalçın Gülhan.. Allah Rahmet Eylesin..