Eşi Yeldeğirmeni’nin simgesi Adnan Yanık.. Lakabı Rodi.. Daha önce yazmıştım..

Tülay Hanımla tanışmam kendisinin gıyabında olmuştu.

2000’li yılların ikinci yarısı.. Kahveye uğramıştım.. Rahmetli Ayhan Ağbi ile kardeşi Rodi Adnan oturuyor. Adnan, Mimarlar Odasından kitaplarımı aldığını söyledi. Eskiye ait konulara ilgi duyan eşi için almış. Tülay Hanımla o gün böyle tanışmıştım. Gıyabında.. Adını bilmiyorum..

Aslında sanal ortamda kendisini tanıyorum..

Ortalıkta bulunmayan kitaplarımı sormuştu. Sanaldan.. Ben de Kahvenin yanındaki kuruyemişçiye bırakmıştım. Oradan almıştı. Bunları yazışırken Adnan’ın eşi olduğunu öğrenmiştim.

Yeldeğirmeni Sanatta yaptığım toplantıya geldiğinde tanışmıştık. Gıyabi tanışmam o gün vicahiye dönüştü.

Tülay Balcı Yanık, Küçükmustafapaşa’da, Bahçelievler’de yaşamış. Yani mahalleyi biliyor. Oradan Yeldeğirmeni’ne gelin gelmiş. 1980’lerin sonlarında..

Yazılarından ve paylaşımlarından semtimizi çok sevdiği ve benimsediği belli oluyor. Belli ki evde Rodi’yi de konuşturuyor. Yeldeğirmeni anılarını anlattırıyor. Onları bizlere aktarıyor. Semtin anılarda yaşamasına katkıda bulunuyor.

Eski Yeldeğirmenliler Sayfamızın tek kadın yazarı. Yazılarında bunu hissettiriyor. Müthiş enerjisiyle yaptığı kent gezilerini keyifle okutacak yazılar yazıyor. Kendine özel bir üslubu var. Okurken Onunla dolaşıyorsunuz sanki. Yoruluyorsunuz bile.

Tespit ettiğim bir özelliği var.. Özbeöz mahallenin ferdi olmasına rağmen kendini hep eşinin eşi gibi gösteriyor. Ondan çok sonra Yeldeğirmeni’ne gelenler mahallenin sahibi havalarındadır hâlbuki.

Tülay Hanım, semtin dönüşümünü en iyi tespit edenlerden. Geceleri eğlence seslerinden uyunmadığını anlatıyor. Oturduğu apartmandan geleneksel ailelerin gittiğini onların yerine yeni demografik yapıdakilerin geldiğini söylüyor. Rahatsızlık yaşıyor ama semtten şikâyetçi olmuyor. Değişimin yaşayarak canlı şahidi olmaktan mutlu..

Gelinimiz.. Yengemiz.. Has Yeldeğirmenli Tülay Balcı Yanık.

Semtlerin hafızası anılarla taze durur. Anılarsa kişilerle oluşur. Gelecekte Tülay Hanım da anımsananlar içerisinde yer alacaktır.

ARİF ATILGAN EKİM 2020