Herkes evde.. Kadınlar saçını kocasına boyatıyor.. Kocalar saçını karısına kestiriyor.. İnsanlar temizliğini, yemeğini kendi yapıyor. Her gün aynı eşofmanla oturuluyor. Kıyafet, kostüm yok.. Gezme-tozma kalktı.. Hijyen keşfedildi..

Ortalıktan el ayak çekilince.. Sayfiye yerlerinde yaban hayvanları, iskân alanlarında fareler ortaya çıktı. Evde ekmek yapılıyor. Bakıcı, hizmetçi yok. Ambalajlı gıdalar ön plana çıktı.

Sevgililer sevişemiyor.. Hatta öpüşemiyor bile. Dünya bilim-kurgu filmlerindeki gibi oldu.

Anlaşılmıştır sanırım.. Koronavirüs sonrası dünyanın halinden bahsediyorum.


Görülmüştür ki top, tüfek, patriot, S-400, F35, uçak gemisi hepsi artık hükümsüzdür. Batı çöküyor. Her ülke kendi başının çaresine bakmaya başlamış.. Ulus devletlerin kıymetli olduğu düşünülüyor. ABD, AB, BM, NATO, WHO, DTÖ tartışılıyor. Kamu hizmetinin değeri anlaşılıyor. Devletçilik ön plana çıkıyor.

Görünmeyen bir virüs hiçbir silahın yapamadığını yaptı, dünyayı esir aldı.

Tartışmalar bitmiyor. Bitmeyecek de..

Bir grup diyor ki Koronavirüs Çin’deki yarasalardan çıktı. O yarasalar yıllardır orada değil miydi?

Diğer bir grup ta üretildi diyor. Kim?. Çin mi?. ABD mi?. Önemli mi?.

Çıkarılan komplo teorileri ilgi çekici..

Dünya’ya hükmeden birkaç ailenin dünya nüfusunu 500 milyonlara indirip, robotlarla keyif çatacakları bir evren yaratmak istedikleri anlatılıyor. Diğerlerini de çipleyip kendilerine hizmet eden robotlar haline getirmek istiyorlarmış..

Virüslerle önce yaşlı, özürlü, hasta olanları temizleyeceklermiş. Zira sigorta şirketlerine ve emeklilik kuruluşlarına yük oluyorlarmış. Bu durum diğerlerine ters gelmeyecekmiş. Çünkü: Dünyayı ekonomik olarak rahatlatacaklarmış.

Pekiyi ama gençlerin yaşam güvenleri ve gelecek hayalleri ne olacak?. Çalışırken bir anda özürlü-hasta olurlarsa öldürüleceklerini bilmeleri onlarda güvensizlik yaratmayacak mıdır? Veya.. Belli yaştan sonra rahat bir emeklilik yaşamak yerine öldürüleceklerini bilmek hayalsizlik yaratmayacak mıdır?

Tüm insanların durumu mezbahadaki koyunlar gibi mi olacak?. Doğacaklar, büyüyecekler, kesilecekler. Bu mudur?

Bu kadar saçma, rezil, ahlaksız, canice planları kulaklara fısıldayıp tartıştırıyorlar.

Hâlbuki insan ömrünün uzaması insanlığın en önemli başarılarındandır. İnsanların çalışırken başlarına gelen sağlık sorunları için sağlık hizmeti almaları, yaşlanınca uzun ve rahat emeklilik yaşayacak olmaları gençleri dünyaya daha çok bağlamaktadır.

Geleceğin artık geçmişten farklı olacağı kesindir. Dünya yeni virüsler görmeye devam edecektir. Zira virüslerin silahlardan daha etkili silah oldukları keşfedilmiştir.

ARİF ATILGAN arifatilganKENT ve İNSAN NİSAN 2020