DALYAN’DAN SÖĞÜTLÜÇEŞME’YE KOMPLO TEORİM

Özellikle 2000’li yıllardan itibaren Kadıköy’de çeşitli projeler açıklanıyor. O projelerden ilham alarak Komplo Teorimi üretmek istiyorum.

Dalyan Orduevinden başlayıp Belediye binasına kadar sıralanan kamusal alanları inceleyelim. Alan rakamları fikir vermek içindir. Google’dan ölçüldüğü için yaklaşıktır. Ayrıca bazıları denizi de kapsamaktadır. Amacım geneli ifade edebilmektir.

Dalyan’da Orduevi Alanı (178000m2): Burası ile ilgili yayınlanmış bir plan bulamadım. 

DDY Kampı (20000m2):2008 yılında Özelleştirme İdaresine verilmiş. 2009 yılında 50 metre açığına kadar SİT ilan edilmiş. O yıllarda buraya da marina yapılacağı söylentisi olmuştu. 

Fenerbahçe Plajı (3000m2): Günümüzde burada belediye tesisleri bulunmaktadır.

Fenerbahçe Yarımadası (137000m2): 1936 yılında Atatürk’e köşk yapılmak istenmiş ancak kendisinden ‘Burası bir insan için çoktur. Halk istifade etsin’ cevabı alınmış.  Fenerbahçe Burnu olarak bildiğimiz alanın kıyılarında spor kulübü tesisleri bulunuyor. Bugüne kadar burayla ilgili bir proje duymadım.

Kalamış Marina (478000m2): Uzun süredir Yat Limanı olarak kullanılıyor. Günümüzde yeni bir plan-projeyle daha kapsamlı hale getirilmek isteniyor.

Yoğurtçu Parkı (20000m2): Bilindiği gibi burası bir park. Ancak uzun süredir drenaj çalışması var. Park kapalı. Uzun süren çalışmalar bana sıkıntı verir.

Kuşdili Çayırı (45000m2): 2006 yılından beri birçok proje yapıldı buraya. En son 2018 yılı planı geçerli. İBB yetkilileri alana araba sokulmayacağını, yeşil park yapılacağını açıkladılar. Sevindik. Ama gerçek olan ‘geçerli plan’ ve o hiç sevindirici değil.

Söğütlüçeşme Meydanı (65000m2): Halen çeşitli planlar ve çalışmalar yapılmaktadır. Viyadüklerin üstünde istasyon ve tren bulunuyor. Alttaki alana ise yeme-içmeci ağırlıklı bir AVM yapılmak isteniyor. Projeyi görmedim. Zemin altına otopark yapılıp yapılmayacağını bilmiyorum.

Kadıköy Belediyesi ile Nikâh Salonu Arası (60000m2): Belediye binasının depreme karşı zayıf olduğu söyleniyor. Yıkılıp yeniden yapılması konuşuluyor. Ancak belediyenin burayı terk edeceği de söylentiler arasında. Eğer belediye giderse Nikâh Salonu da gidebilir diye düşünüyorum. Dolayısıyla aradaki otopark ta….

Konu ettiğim tesislerin toplam alanı yaklaşık 1000 dönümdür.

1-Fenerbahçe Orduevi, 2-DDY Kampı, 3-Fenerbahçe Plajı, 4-Fenerbahçe Yarımadası, 5-Kalamış Marina, 6-Yoğurtçu Parkı, 7-Kuşdili Çayırı, 8-Söğütlüçeşme İstasyon alanı, 9-Kadıköy Belediyesi ve Nikâh Salonu Arası, 10-Nikâh Salonu-E5 Arası Kurbağalıdere Kenarı

Bu alanların içerisinde bugüne kadar proje üretilenler DDY Kampı, Kalamış Marina, Kuşdili Çayırı, Söğütlüçeşme Meydanı… Toplam 565000m2.

Proje üretilmeyenlerin hâlihazır durumuna bakalım.

Dalyan Orduevi ve Fenerbahçe Plajı: Bu alanların içinde kendi tesisleri var.

Fenerbahçe Burnu: Sağ tarafında spor kulübü tesisleri var. Hele bir tanesi kendini Kalamış’ta sanıyor.

Yoğurtçu Parkı: Bir parkın bu kadar uzun süre bakımı benim hoşuma gitmiyor. 100 yıllık parkta ilk defa böyle bir çalışma yapılıyor.

Kadıköy Belediyesi ve Nikâh Salonu arası: Belediyenin taşınması-kalması gibi çeşitli söylentiler var. Netlik gerek.

Önceki örneklerden bildiğimiz kadarıyla bu alanlar için bir Özelleştirme Kararı yeterli. O zaman Dalyan’dan Söğütlüçeşme Meydanına kadar büyük bir proje alanı ortaya çıkabiliyor. Üstelik çok değerli.

Aslında daha önce Kadıköy Belediyesi’nin yaptığı bir yarışmada Kurbağalıdere’nin E5’e kadarki kıyısı da ele alınmıştı. Ama orayı başka bir yazıda değerlendiririm.

Yukarıda anlattığım Komplo Projesi alanı civarındaki mülk sahipleri ‘Ya yapılırsa’ diye şimdiden akıllarının bir köşesine yazsınlar ve karşı durmayı planlasınlar. Zira böyle bir proje yapıldığında onların mülklerine en üst düzey ekonomik durumda olanlar gelecektir.

Yazdıklarım KOMPLO Teorimdir. İnanılmayabilinir. Umarım bendeki “muzurluk” yetkililerde yoktur. Çünkü onlar yetkili…

Benim düşüncemi sorarsanız… Hiçbir tesis olmaksızın kıyıların tamamen boşaltılmasını ve halka açılmasını isterim. Tüm kıyıları böyle görebilmek en büyük hayalimdir.

ARİF ATILGAN AĞUSTOS 2022 www.arifatilgan.com 

https://arifatilgan.wixsite.com/arifatilgan

Not: Daha önceki Yeldeğirmeni ve Tarihi Çarşı Canlandırma Projelerinde ‘Yeldeğirmeni’nden Moda’ya kadar her taraf yeme-içmeci olacak’ deyip yazdığımda herkes benimle dalga geçmişti. Bugün en çok onlar üzülüyor. Özellikle oralarda oturanlar…