Yeldeğirmeni’ndeki TAK Binası herkesin bildiği gibi eski Özen Sinemasıdır. Özen Sineması Kadıköy’ün günümüze kalmış, yüzyılı aşkın geçmişi olan tek sinema binasıdır. Binanın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü’ne aittir.


TAK Binası. Elektrik Direğinin Sağ Tarafı eklemedir.

Özen Sineması 1970’li yıllara kadar hizmet vermiştir. Bir süre boş kalmış.. 2000’li yıllarda afiş-tabela atölyesi olarak kullanılmıştır.

29.08.2010 tarihinde İstanbul 5 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 2753 sayılı kararıyla Korunması Gereken Tarihi Eser olarak Tescil edilmiştir.

29.05.2012 tarihinde Kadıköy Belediyesine ait KASTAŞ’a kiralanmış.

2013 yılında yapılan yasadışı tadilatlarla sinema kimliğinden çıkarılmış, TAK olarak ilan edilmiştir.

Bugün hala ilgili Kuruldan onaylı Restorasyon Projesi ile restore edildiğine dair bir açıklama veya bilgilendirme yoktur. Yani yasa dışı kullanılmaktadır. Ayrıca demiryolu tarafındaki yol da yasa dışı kapatılarak binaya eklenmiştir.

Binanın kullanılabilmesi için yapılması gereken şudur:

5 Nolu Kurul mülk sahibi olan Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğüne yazı yazmalıdır. Binayı, onaylı restorasyon projesiyle restore etmesini istemeli ve süre vermelidir. Verdiği süre içinde gereken yapılmadığında yasal girişimde bulunmalıdır. Kadıköy Belediyesine de binayı mühürlemesi için yazı yazması gerekir. Maalesef bunlar yapılmamaktadır.

Sadece Yeldeğirmeni’nin değil Kadıköy’ün hatta İstanbul’un sinema tarihine ihanet edilmektedir. Bu binaya hiç kimse ama özellikle sıfatlı kişiler girmemelidir.

TAK binası Kadıköy’ün Kent Suçudur.

Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası, Kadıköy Kent Konseyi, Kadıköy Kent Dayanışması, Haydarpaşa Dayanışması ve tüm kentliler bu konuda tavır almalıdır.

ARİF ATILGAN arifatilganKENT ve İNSAN ŞUBAT 2020