Kent Öyküleri
SOKAK ARKADAŞIM ERDİL KOÇKAN
.
Erdillerle Uzunhafız sokağının en üst bölümünde komşuyduk. Benden 2-3 yaş büyüktü ve sokakta en çalışkan çocuk olarak bilinirdi. Kemal Atatürk Ortaokulunda da Haydarpaşa Lisesinde de devamlı iftihara geçerdi. Ortaokul ve lise yıllarında yaşıtlarından küçük cüsseli ama kuvvetli bir çocuktu.
.
                                                                   Erdil Koçkan, Ayakta Sağdaki.
.
Hiçbir kötü huyu yoktu. Tam karşılarındaki apartmanın en üst katında çıkan yangında orada oturan Mete, Aydın, Hülya kardeşleri kurtarmak için kendini tehlikeye atmıştı.
.
İTÜ’de Makine bölümünü kazanmıştı. Ben de iki yıl sonra Mimarlık bölümüne girmiştim.
.
Sporcusu olduğum için zaman zaman Gümüşsuyu’ndaki basketbol salonunun yanındaki İTÜ kulüp binasına gidiyordum. Onu salonda güreş takımının antrenmanlarında görüyordum.
.
Üniversitede cüsseli ve güçlü bir genç olmuştu. Konuştuğumda yine çalışkanlığının devam ettiğini anlıyordum.
.
                                                     Erdil Koçkan
.
1968 yılının Nisan ayı idi. Okulun Maçka’daki lokalinde arkadaşlarımla otururken, Makine Fakültesindeki bir öğrencinin dekanını bıçakladığı, hocayı kurtarmak için kan vermek gerektiği haberi gelmişti. Herkes kan vermeye gidiyordu.
.
Daha sonra öğrendim ki o öğrenci Erdil’miş. Çok şaşırmıştım. O, asla böyle bir şey yapacak insan değildi.
.
Bazı sokak arkadaşlarım, bir önceki akşam Erdil’i Kadıköy İskelesinde görmüş. Dalgınmış, fazla konuşmamış onlarla.
.
Makine fakültesindeki arkadaşlardan Erdil’in o hocanın dersiyle sorunlu olduğunu öğrenmiştim. Öğrenciler kan vererek hocayı kurtarmak, dolayısıyla Erdil’i de kurtarmak istemişler.
.
Hoca kurtulamamıştı. Çok üzülmüştük. Erdil’e de çok üzülmüştük.
.
Uzun yıllar Sultanahmet Cezaevinde yattı. Hapisteyken Üniversiteyi bitirdi. Yıllar sonra çıktı. Ama sağlığı bozulmuştu. Tedaviler gördü. Ünye’ye yerleşti ve 1999 yılında orada öldü.
.
Erdil, sokağımızdaki adam olacak çocuklar sıralamasında ilk akla gelen isim idi. Aklıma geldiğinde içim burkulur. Bir insanın yaşam çizgisi bu kadar mı kolay yön değiştirir?
.
Bir büyüğüm demişti ki ‘Kötü bir mektup yazacaksan bir gün ertele. Ertesi gün fikrin değişecektir.’ Kötü bir şey yapacaksak ta öyle davransak keşke.
.
ARİF ATILGAN TEMMUZ 2016